The CPUDC1U2000 Universal Power Adapter with USB 2.1 Quick Charge Technology can be used as a replacement or spare DC power adapter for electronics such portable DVD players and other A/V products, tablets, and many other electronic devices. The CPUDC1U2000 with 2000mA supports voltages of 3V, 4.5V, 6V, 9V, and 12V with both positive and negative polarity settings. Seven (7) adapter tips assure compatibility with most popular electronics. The CPUDC1U2000’s convenient DC plug can be used with a DC power port (cigarette lighter outlet) in a car, boat, or other vehicles with a port. The 5 ft. cord provides flexibility in where you operate your electronic equipment. It is equipped with one (1) 2.1A USB port for charging tablets (including the iPad), smart phones, MP3 players, and digital cameras. The CPUDC1U2000 Universal Power Adapter is the perfect device to power your electronic equipment and charge all your mobile/consumer electronics, including the latest tablets and smart phones. Compatibility Mobile Electronics Portable AV products (DVDs), smart phones, cell phones, digital cameras, MP3 players, etc.
About this item
- 2000mA Universal Power Adapter and (1) Port 2.1A USB Charger
- Selectable Output Voltages 3V, 4.5V, 6V, 9V, and 12V DC